VÄRMDÖ BRUKSHUNDKLUBB

Rallylydnad

RALLYLYDNADSSEKTORN
Klubben håller kurser i rallylydnad och det är många medlemmar som tränar o tävlar i
rallylydnad så är du intresserad av rally så finns det stora förutsättningar hos oss.

Öppna träningar:
Öppna träningar sker på måndagar under träningssäsongerna med start kl 18.30.

Se vår Facebooksida Värmdö BK Rallylydnad. (länk)

Tänk på att det kan förekomma skott från skytteklubben fram till kl 19.00 och från stora plan där det sker skott träning mellan kl 18.30 – 18.45

På Facebook gruppen hittar du tider för våra träningar mm. Där kan även alla intresserade själva träffas / göra upp om träningstillfällen utöver måndagsträningarna som klubben erbjuder.

Du som vill träna, utöver måndagsträningarna, kontakta sektorsansvarig för att få tillgång till rallyboden där träningsutrustning finns.
Vi är måna om att alla som använder utrustningen tar väl hand om den, ställer tillbaka och lägger skyltarna i ordning. Den som öppnar är också skyldig att se till att allt låses in igen efter avslutad träning. Kurser har alltid företräde.

Lycka till med din rallyträning!

Tävlingar:
Klubben brukar anordna två officiella tävlingar / år; en på våren och en på hösten. Till detta behövs att vi hjälps åt för att det skall bli en så trevlig upplevelse som möjligt både för tävlande, domare, oss arrangörer och åskådare. Hjälp som behövs förutom tävlingsfunktionärer kan vara att ställa i ordning planer, hjälp till i köket, parkeringsvakt mm. Känner du att du skulle vilja hjälpa till så tveka inte att höra av dig.

Rallysektorn består av:
Irma Larsson Purins (sammankallande)
Carina Ohlander
Ulrika Grip
Eva Norén
Elisabeth Lindström
Anna Eriksson
Lena Möller

Vill du komma i kontakt med sektorn så maila gärna: rally@varmdobk.se